.

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu" (KKK 1601).

..

Na 3 miesiące przed zawarciem sakramentu małżeństwa należy umówić się z Księdzem Proboszczem

lub wikarym na spisanie protokółu przedślubnego.

.

Po umówieniu się z księdzem na spisanie protokołu,

prosimy wypełnić poniższy formularz i przesłać na adres parafii: niedobczyce@archidiecezjakatowicka.pl

FORMULARZ

Wymagane dokumenty:

• dowody osobiste narzeczonego i narzeczonej,
  • świadectwo ukończenia religii na poziomie szkoły średniej,
  • świadectwo chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania - ważne sześć miesiący,
  • świadectwo bierzmowania - jeżeli brak adnotacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego - ważne sześć miesiący.

Jeżeli narzeczony lub narzeczona mieszkają poza terenem naszej parafii - wtedy przy spisywaniu protokółu przedślubnego otrzymują "Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi", którą zanoszą do kancelarii parafii miejsca swojego zamieszkania. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego takie zapowiedzi muszą zostać wygłoszone w parafii zamieszkania przez dwie niedziele.

Narzeczeni otrzymują także karteczkę do spowiedzi św. na dwie spowiedzi przed zawarciem ślubu. Należy pamiętać, by spowiedzi następowały w miesięcznym odstępie i po każdej spowiedzi poprosić o podpis spowiednika. Przed rozpoczęciem spowiedzi należy przekazać księdzu spowiednikowi, że jest to spowiedź przedślubna.

Zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi w kościele nie można umieszczać żadnych sztucznych kwiatów. Jest możliwe dodatkowe strojenie kościoła (dodatkowe kwiaty i świece dekoracyjne), ale w tym celu należy skontaktować się i omówić szczegóły z siostrą Szymoną - naszą zakrystianką.

Zasadą ogólnie przyjętą jest, że sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniały warunki wskazujące na potrzebę zawarcia tegoż sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać licencję (zgodę) na ślub w innym kościele.

Ponadto narzeczeni:

· uczestniczą w naukach przedślubnych,

· korzystają z poradni życia małżeńskiego,

· uczestniczą w dniu skupienia dla narzeczonych.

Po każdym spotkaniu narzeczeni otrzymują zaświadczenia, które przed ślubem składają w kancelarii parafialnej.

W DEKANACIE NIEDOBCZYCE:

Nauki przedślubne:

Miejsce: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny w Biertułtowach

Termin: marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień - godz. 19.00.

- I sobota,

- II sobota,

- III sobota,

- IV sobota.

Poradnia życia małżeńskiego:

- Niedobczyce: I i III poniedziałek miesiąca – od godz. 18.00 (kancelaria parafialna) - narzeczeni zapisują się osobiście lub telefonicznie,

- Biertułtowy: środa – godz. 16.30 (Dom Katechetyczny),

- Głożyny: poniedziałek – godz. 18.00,

- Niewiadom Bożego Ciała i św. Barbary – poniedziałek – godz. 19.00 (po wcześniejszym zapisie telefonicznym)

Dzień skupienia dla narzeczonych:

Miejsce: Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Głożynach

Termin: marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień – III niedziela miesiąca – godz. 14.30.

Program:

- 14.30 – konferencja kapłana,

- 15.30 – okazja do spowiedzi,

- 16.00 – nabożeństwo,

- 17.00 – msza św.

.

Zachęcamy rówineż narzeczonych do uczestniczenia w kursach organizowanych przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Katowickiej "Przed nami małżeństwo". Jest to nowa forma przygotowania do życia w małżeństwie. Szczegółowe informacje oraz terminy i miejsca spotkań są dostępne na stronie www.przednamimalzenstwo.pl.

Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR

Celem działalności Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys. Współpracując aktywnie z Jezusem Chrystusem - Bogiem w każdej sytuacji możliwe jest odrodzenie małżeństwa. Prawda o mocy sakramentu oznacza, że nawet jeśli małżonkowie nie potrafią ze sobą być i odchodzą w stan separacji, to ich małżeństwo trwa nadl. Sakrament małżeństwa jest darem Boga, który daje małżonkom siłę odtwarzania wspólnoty małżeńskiej właściwie w każdej sytuacji.

Zapraszamy na stronę www.sychar.org