.

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu" (KKK 1601).

..

Na 5 - 6 miesięcy przed zawarciem sakramentu małżeństwa należy umówić się z Księdzem Proboszczem lub wikarym na spisanie protokółu przedślubnego. Po umówieniu się z księdzem na spisanie protokołu, prosimy wypełnić poniższy formularz i przesłać na adres parafii: niedobczyce@archidiecezjakatowicka.pl

FORMULARZ

Wypełnienie powyższego formularza nie jest obowiązkowe, ale ułatwia przygotowanie i znacznie skraca czas spisywania protokołu.

Wymagane dokumenty:

• dowody osobiste narzeczonego i narzeczonej,
  • świadectwo ukończenia religii na poziomie szkoły średniej,
  • świadectwo chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania - ważne sześć miesiący,
  • świadectwo bierzmowania - jeżeli brak adnotacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego - ważne sześć miesiący.

Jeżeli narzeczony lub narzeczona mieszkają poza terenem naszej parafii, wówczas przy spisywaniu protokółu przedślubnego otrzymują "Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi", którą zanoszą do kancelarii parafii miejsca swojego zamieszkania. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego takie zapowiedzi muszą zostać wygłoszone w parafii zamieszkania przez dwie niedziele.

Zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi w kościele nie można umieszczać żadnych sztucznych kwiatów. Jest możliwe dodatkowe strojenie kościoła (dodatkowe kwiaty i świece dekoracyjne), ale w tym celu należy skontaktować się i omówić szczegóły z siostrą Szymoną - naszą zakrystianką (kontakt w zakrystii - przed i po każdej Mszy św.).

Zasadą ogólnie przyjętą jest, że sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniały warunki wskazujące na potrzebę zawarcia tegoż sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać licencję (zgodę) na ślub w innym kościele.

Ponadto narzeczeni:
· uczestniczą w naukach przedślubnych,
· korzystają z poradni życia małżeńskiego,
· uczestniczą w dniu skupienia dla narzeczonych.

.

KLIKNIJ, ABY POZNAC TERMINY POSZCZEGÓLNYCH SPOTKAŃ W RAMACH PRZYGOTOWANIA DO MAŁŻEŃSTWA
W DEKANACIE NIEDOBCZYCE

.