Prace termomodernizacyjne

Prace termomodernizacyjne [02.12.2018]

Rybnik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Ten olbrzymi problem zanieczyszczonego powietrza leży nam na sercu, dlatego jako parafia chcemy włączyć się do działań mających poprawić stan naszego lokalnego środowiska. W przyszłym roku rozpoczniemy prace termomodernizacyjne wszystkich budynków należących do parafii, tj. kościoła, domu parafialnego, probostwa i oratorium.

Prace przy kościele będą nadzorowane przez konserwatora zabytków, dzięki czemu zachowamy jego obecny kształt i nie naruszymy jego elementów dekoracyjnych. Inwestycja obejmie przede wszystkim docieplenie ścian zewnętrznych budynków i stropów oraz wymianę ogrzewania węglowego na gazowe. Ponadto w niektórych budynkach wykonane zostaną następujące prace: wymiana okien i drzwi, montaż instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z funkcją odzysku ciepła, wymiana oświetlenia na ledowe, montaż instalacji fotowoltaicznej, montaż kolektorów słonecznych. Zakres prac został ustalony na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego.

Cały koszt inwestycji, wraz z drobniejszymi pracami, które przy tej okazji trzeba będzie dodatkowo wykonać, szacujemy na około półtora miliona złotych. Udało nam się pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w łącznej kwocie milion sto tysięcy zł. Resztę brakującej kwoty musimy dołożyć. Zdaję sobie sprawę z kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, ale jest to jedyna okazja, aby zrealizować tak wielką inwestycję, która nie tylko obniży w przyszłości koszty eksploatacji wszystkich budynków, ale też przyczyni się do poprawy jakości wdychanego przez nas wszystkich powietrza.

Już dzisiaj składam ogromne Bóg zapłać za wszystkie ofiary kolędowe, które w całości będą przeznaczone na planowane prace termomodernizacyjne. Na ten cel będą również przeznaczane kolekty, które składacie Państwo w trzecie niedziele miesiąca.

ks. Stanisław Kołodziej

Kliknij, aby zobaczyć dokładny harmonogram i zakres robót w ramach projektu